2020'NİN EN İYİ 10 FİLM POSTERİ

Her zaman
Anlatılmamış bir hikaye vardır...

2020'NİN EN İYİ 10 FİLM POSTERİ

Sinema salonlarında gelecek filmlerin posterlerine bakıp izlenecekler listesini yapan veya imdb, box Office gibi sinema sitelerinde film posterlerine göre filmin konusunu okuyup okumamaya karar veren biri için poster bir filmin ambalajı. Film hakkında ilk izlenimlerimizi, içimizdeki karar merciyi harekete geçirmede en etkili pazarlama araçlarından.

Poster hazırlamak kolay iş değil, Hollywood’un en gözde grafik tasarımcılarından olan Emrah Yücel bir röportajında film için bazen 10 bazen 500 adet çalışma hazırladıkları ama genellikle tasarlanan afişlerden 3 ya da 4’ünün kullanıldığını söylemişti. Film afişleri bir filmin önden reklamını yaptıkları için bu titizliğin yerinde olduğunu düşünüyorum.

Lafı uzatmadan sadete geleyim; Sinema sitelerinden IndieWire 2020’nin en iyi 25 film posterlerini sıralamış. Biz bunu bloğumuzda 10 ile sınırladık fakat dileyen geri kalanını görmek isterse aşağıdaki linkten diğer posterlere ulaşabilir. Sizde merak, ilgi ve seyretme isteği uyandıran hangisi/hangileri oldu?

 

Best Movie Posters 2020

Photo:Fox Searchlight

İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Film Ekimi Galaları gösterimleriyle karşımıza çıkan filmin konusu 60 yaşındaki Fern’in ekonmik kriz sonrası her şeyini kaybettikten sonra minibüsünü bir karavan haline getirip, modern bir göçebe olarak yola koyulmasını anlatıyor. Poster filmi izlemeye bile gerek kalmadan konuyu o kadar net vermiş ki bu iyi mi kötü mü kararsızım. Zira posterin birazda film üzerinde merak uyandırması gerektiğini düşünüyorum.

Best Movie Posters 2020

Photo:Netflix

“Mank”

Eski Hollywood görüntüsü yaratmada oldukça başarılı bulduğum ‘Mank’ filminin yönetmen koltuğunda David Fincher oturuyor. 1941 yapımı “Citizen Kane” filminin senaristlerinden olan Herman Mankiewicz'in hayat hikayesini konu eden filmi Netflix’den izleyebilirsiniz.

Uzakdoğu sinemasının ünlü yönetmeni Wong Kar-Wai’nin unutulmaz filmi. Filmin yapım yılı 2000 ve çıkışının 20. yılında restore edilmiş 4K haliyle izleyicilerle buluştu.

 

Best Movie Posters 2020

Photo:Film Linc

“In the Mood For Love” 4K Restoration

 

Uzakdoğu sinemasının ünlü yönetmeni Wong Kar-Wai’nin unutulmaz filmi. Filmin yapım yılı 2000 ve çıkışının 20. yılında restore edilmiş 4K haliyle izleyicilerle buluştu.

Best Movie Posters 2020

Photo:Neon

“Ammonite”

Henüz bizim sinemalarda izleme şansımız olmayan filmin arkasında Lionsgate stüdyosu bulunuyor. Başrollerini Kate Winslet ve Saoirse Ronan’ın üstlendiği ‘Ammonite’ filmi 19. yüzyılda yaşayan lezbiyen bir çifti konu ediniyor. Posterde yaratmış olduğu ilüzyona bayıldım!

 

Best Movie Posters 2020

Photo:Netflix

“I’m Thinking of Ending Things”

Iain Reid'in romanından uyarlanan, yalnızlık ve pişmanlık konulu filmin senaristi ve yönetmeni Oscarlı Charlie Kaufman. Film için birçok olumlu olumsuz yorum bulunmakta, posteri de filmi henüz izlemediğim için filmi ne kadar yansıttığı konusunda yorumsuzum.

 

Best Movie Posters 2020

Photo:Venice Film Festival

“The Human Voice”

Bir Pedro  Almodóvar filimin posteri bundan başka nasıl olabilirdi ki? Almodóvar’ın ilk İngilizce yapımı olma özelliğini taşıyan 30 dakikalık kısa filminde Tilda Swinton oynuyor. Sony Pictures yapımı kısa filmin 2021 başlarında, Oscar yarışı kapsamında yayınlanması bekleniyor.

 

Best Movie Posters 2020

 

Photo:StudioCanal

“Saint Maud”

Dindar bir hemşirenin hikayesini konu eden korku filminin ilk posterine gelen tepkiler sonrası Studio Canal Morfydd Clark’ın karaterinin yer aldığı bu poster tercih etmiş. İlk tercih edilen posteri görebileceğiniz imdb linkini aşağıya bırakıyorum.

https://www.imdb.com/title/tt7557108/

 

Best Movie Posters 2020

 

Photo:Netflix

“Da 5 Bloods”

Vinetman Savaşı'nda büyük kayıplar veren dört Afrika kökenli Amerikalı gazinin masumiyetlerini bulmak için vahşi hayata geri dönüşlerini konu eden filmin yönetmeni Spkie Lee. Filmin prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapması bekleniyordu ama malum, festival bu yıl pandemiye yenik düştü; bizi filmle buluşturan ise Netflix oldu. Ekibe katılan son kahraman ile 5 kişi oluyorlar. Bunu da gözümüze sokar gibi posterde 5 kan damlası olarak vermesini klasik bulduğumu itiraf etmeliyim.

 

Best Movie Posters 2020

Photo:Neon

“Possessor”

Babası David Cronenberg gibi bilimkurgu filmleri yönetmeni Brandon Cronenberg’in filmi son yılların en rahatsız edici filmleri arasında yer alıyor. Posteri sayesinde bunu anlamakta pek zorlanmıyoruz ama değil mi ?;)

Best Movie Posters 2020

Photo:IFC Films

“Tesla”

Michael Almereyda’nın “Tesla” filminin nokta atışı posteri. Sinema için Ethan Hawke’ın merkezde olduğu bir poster seçilmiş olsa da gönlümün bu poster çalışmasından yana olduğunu söyleyebilirim. Sinema için kullanılan posterin linkini aşağıya bırakıyorum.

 https://www.imdb.com/find?q=tesla&ref_=nv_sr_sm