Sıkça Sorulan Sorular

YazOku, üyelerin her türlü yazınsal eseri üretip paylaşabildiği bir dijital içerik platformudur. Sadece yazanlar değil, aynı zamanda özgün içerikler okumak veya keşfetmek isteyenler de YazOku’ya üye olabilir, hatta içeriklere katkıda bulunabilir.


YazOku, üyelerin ürettiği içerikleri sadece okuyucularla buluşturmakla kalmaz, ilgi gören içeriklerin kitaba, filme veya diziye dönüştürülmesini amaçlar ve destekler.

YazOku’da içerik üretmek veya yüzlerce içeriğe ulaşmak için önce üye olmak gerekir. Platformun ana sayfasında yer alan HESAP OLUŞTUR menüsü üzerinden kolayca ve çok kısa bir sürede üye olabilirsiniz.

Bu üyelik tipi kendi içeriklerini yazmak ve YazOku’daki diğer içerikleri okumak isteyen bireysel kullanıcılar içindir.

Bu üyelik tipi, YazOku’daki eserleri keşfetmek, ortaklıklar kurmak, eserleri kitaba, filme, diziye dönüştürmek isteyen yapım şirketleri ve yayınevleri gibi profesyoneller içindir.

YazOku kurucu ekibi bu heyecan verici projeyi hayata geçirmeden önce, uzun yıllar medya sektöründe, dizi ve film gibi kitlesel projelerin yapımında yer almıştır. Yani senaryoların ve yazınsal eserlerin profesyonel olarak hayata geçirilmesinde oldukça deneyimlidir.

Platformumuzun Üyelik Sözleşmesi’nin 5. ve 6. maddelerinde yazarı hukuki olarak koruyabilecek her türlü madde belirtilmiştir.


Ek olarak yazarın portala yazı yüklemesi, içeriğin tescili ve telifi açısından destekleyici ve hak doğurucu bir unsurdur. Yani telifin ihlali durumunda eser sahibince açılacak bir davada, hak ileri sürmek adına geçerli bir dayanak olarak kullanılabilmektedir.


Bizde ve dünyadaki benzer online platformların hepsinde eserlerin kopyalanması, esinlenilmesi sorumluluğu üyeye aittir. Biz hukuki olarak koyduğumuz maddelerde, içerik yükleyeni “eser sahibi” olarak kabul ediyoruz. Yani YazOku’ya yazı yüklemesi aslında yazarın eser sahibi olduğunu kanıtlamak amacıyla güçlü bir unsurdur.


Hikayelerinizi Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü'ne bağlı Telif Hakları sitesinden isteğe bağlı kayıt tescil yaptırabilirsiniz.


Ayrıca, Tasdix’de size bu konuda yardımcı olacaktır.Tasdix, bilgisayar ortamındaki dökümanların elektronik olarak damgalandığı zamanı ve o tarihten sonra üzerinde hiçbir değişiklik gerçekleştirilmediğini gösteren bir zaman damgası uygulamasıdır. Günümüzde 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu çerçevesinde Tasdix’in gerçekleştirdiği damgalama işlemi yasal merciler tarafından kabul gören bir işlem haline gelmiştir. Tasdix'e web sitesinden ulaşabilirsiniz.


Bu konuda bizimde üzerine titrediğimiz en hassas konu. Dijital ortamda yazılan ve çizilen eserlerin korunması %100 bir güvenlik sağlamasa da öncesinde tasdik ettirerek paylaşmanızı öneririz.

Yayın haklarınızı bize devretmiyorsunuz. Yazoku, yazılarınızın kitap, sesli kitap, e-kitap, dizi/film’e çevrilme haklarınızı sizde bırakıyor, dolayısıyla bağlayıcı bir sözleşmeniz bulunmuyor. Yazılarınızın sahibi sizsiniz!

Atölyelerimizin duyurusu yapıldıktan sonra ilgilendiğiniz atölye için kayıt formunu doldurduktan sonra size bir katılım e-postası gönderceğiz. Zoom’dan katılım linkinin bulunduğu bu e-posta ile atölyeye giriş sağlayabileceksiniz.

İlgilendiğiniz atölyeye kayıt oluşturduktan sonra ödemenizi ilgili banka hesabımıza havale yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Yasal sınırlar içerisinde kaldığı sürece, evet. Okuyucuya iyi bir sayfa düzenlemesi ve uygun formatta bir kapak görseli ile ulaşmanın önemli olduğuna inanıyoruz.

Evet, yazınızın bulunduğu profil sayfanızdan değişiklikler yapabiliyorsunuz.

Kitabınızın kapak görselinin telif ya da kullanım haklarının mutlaka temin edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla Google’dan bulunan herhangi bir resmin kapakta kullanılması mümkün değildir. Dışarıdan görsel yüklemek yerine site içinde oluşturduğumuz görsel paletten kapak görselinizi oluşturabilirsiniz.

Hayır. Bir resmin, fotoğrafın ya da ilüstrasyonun kitabınızda (ister kapakta, ister içerikte) kullanılabilmesi için telif sahibine mutlaka ücret ödenmesi gerekir.

Evet. Sadece hukuki açıdan geçerliliği olması için bizimle yapacağınız sözleşmede mahlasınızın yanı sıra gerçek isminizin de yer alması gerekiyor. Gerçek isminizi her koşulda gizli tutuyoruz.

İletişim formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsin.


YazOku ile ilgili geri bildirimlerini, önerilerini bizimle paylaşmaktan mutluluk duyarız.